Astropozorovanie

Aktualizácia

Vlastné pozorovanie

Atlas oblohy

Moje vybavenie

Pozorovacie stanovisko

O autorovi

Odkazy

Návštevná kniha

 

 

Corona Borealis, Coronae Borealis, CrB

Súhvezdie Severná koruna predstavuje čelenku alebo kráľovskú korunku Ariadny, dcéry krétskeho kráľa Minóa. Ten dal kedysi vybudovať na Kréte zvláštnu stavbu - labyrint, pre svojho nevlastného syna Minótaura, netvora s ľudským telom a hlavou býka, ktorého chcel ukryť pred svetom. Každý rok mu boli v labyrinte obetovaní mladí chlapci a dievčatá z Atén, raz aj statočný syn aténskeho kráľa, Théseus, ktorý sa zapáčil aj samotnej Ariadne. Tá mu dala klbko nití, aby v bludisku nezablúdil a meč, ktorým mal Minótaura zabiť. Zo súboja nakoniec odišiel víťazne a hneď nato utiekol i s Ariadnou pred hnevom kráľa Minóa na ostrov Naxos. Tam však Ariadnu nechal, odplával do Atén a začal svoj dobrodružný život. Tú si vzal za ženu boh Dionýs, ktorý jej daroval prekrásnu čelenku, aby utíšil jej žiaľ. Po jej smrti čelenku vyhodil na oblohu, aby ju už nikto nemohol nosiť. Jagavé drahokamy sa premenili na hviezdy, ktoré dodnes žiaria na oblohe v tvare polkruhu. Arabom súhvezdie predstavovalo misu, austrálskym domorodcom bumerang alebo orlie hniezdo, severoamerickí Indiáni ho nazývali "Nebeskou sestrou".

Výrazné malé súhvezdie severnej oblohy medzi Herkulesom a Pastierom, v smere predĺženého oja Veľkého voza, na spojnici Vegy s Arktúrom. Asi v jednej tretine tejto vzdialenosti sa nachádza polkruh siedmich jasných hviezd, ktorým dominuje Gemma, čo znamená "drahokam". Na večernej oblohe je u nás viditeľná od polovice februára do začiatku januára. Vrcholí o polnoci v polovici mája vo výške takmer 70 stupňov nad južným obzorom. Obsahuje 20 hviezd zdanl. jasnosti do 6m, na oblohe zaberá 0,055 sr.

Severná koruna je ďaleko od Mliečnej cesty, a teda podobne ako väčšina takto umiestnených súhvezdí ponúka hromadu slabých galaxií. Astronomicky najzaujímavejším objektom v súhvezdí je extrémne bohatá, ale bilión svetelných rokov vzdialená kopa galaxií Abell 2065 - obsahujúca viac ako 1 000 galaxií. Bohužiaľ najjasnejší členovia dosahujú iba 16. magnitúdu a preto sú vyhradení iba pre veľké ďalekohľady.

mapa súhvezdia Severná koruna, hviezdy do 8m, deepsky do 10m

Zaujímavé hviezdy

Gemma - α CrB, po latinsky "drahokam". Zriedkavejšie sa používa arabský názov Alphecca /miska/. Modrobiela hviezda jasnosti 2,3m je vzdialená 75 ly, a je 45-krát svietivejšia ako Slnko. Voľným okom to síce nepostrehneme, ale je zákrytovou premennou hviezdou. Jasnosť mení o 0,1m v priebehu 17,36 dní. Vo vesmíre sa pohybuje tým istým smerom ako skupina hviezd prevažne z Veľkej medvedice, označovaná ako "medvedí prúd". K tejto skupine ale patrí napríklad aj Sírius.

ζ CrB - pekná dvojhviezda aj pre malý ďalekohľad s priemerom objektívu aspoň 6 cm. Pozostáva zo zložiek jasnosti 5,1m a 6m v odstupe 6,3 oblúkovej sekundy. Jedna zložka má modrastý, druhá zelenkastý odtieň.

η CrB - dvojhviezda s magnitúdami zložiek 5,6 a 12,5 na oblohe vzdialených 57,7". Jasnejší člen je opäť dvojhviezdou, v odstupe 1".

σ CrB - dvojhviezda, hlavná zložka jasnosti 5,6m má v odstupe 7,1 oblúkových sekúnd sprievodcu 6,6m, ktorý ju obehne za 1 160 rokov. V 100 mm ďalekohľade ľahko rozlíšime bledo- a tmavožltú zložku.

Struve 1932 - pekná dvojhviezda pozostávajúca z takmer rovnako jasných žltých hviezd /7,3m, 7,4m/, ktoré ležia vo vzájomnej vzdialenosti 1,6". Je potrebné použiť asi 200x zväčšenie.

R CrB - hlavný predstaviteľ osobitnej skupiny premenných hviezd, pri ktorých nastáva v nepravidelných intervaloch náhly pokles jasnosti až o niekoľko hviezdnym tried. Zdanlivá jasnosť tohto nadobra ostáva väčšinu času pri 5,8m, potom v priebehu pár týždňov klesne na 13,8m alebo niekedy až k 15. magnitúde a ostane tak aj niekoľko mesiacov. Nadobor totiž vyvrháva do okolia obrovský oblak plynu bohatého na uhlík, ktorý zatieni svetlo hviezdy a spôsobí nami videný prudký pokles jej jasnosti.

T CrB - premenná hviezda patriaca k rekurentným novám, ležiaca juhovýchodne od hviezdy η CrB. Pozorovali sa pri nej dve vzplanutia. V roku 1866 zvýšila zdanlivú jasnosť z 10,8m na 2m, pri druhom vzplanutí roku 1946 už iba na 3m. V súčasnosti má táto hviezda iba 10. hviezdnu veľkosť. Hviezda tiež občas exploduje a vyvrhuje množstvo plynu. Na rozdiel od R CrB sa však pri každej explózii veľmi zjasňuje.

Deep-sky objekty

Abell 2065 - bilión svetelných rokov vzdialená kopa galaxií pozostávajúca z členov jasnosti 16m a slabších, náročná aj pre veľké ďalekohľady. Pod tmavou, priezračnou oblohou sa v 450 mm ďalekohľade ukáže bočným pohľadom desať extrémne slabých škvŕn. Osem galaxií je koncentrovaných na 3´ploche. Dve ďalšie galaxie sú viditeľné na juhovýchod odtiaľ.

Tabuľka

NGC Iné označenie Typ Mag Priemer ´ Naj. h. m P. h./Klas. RA Dec
  Abell 2065 Gal. cl.         15 22 70 27 43

© 2003-2004