|
Cancer, Cancri, Cnc Rak
je súhvezdie
položené na ekliptike. Podľa gréckej mytológie sa jedná o obrovského
raka, ktorý zadržal nymfu, aby ju mohol Zeus dostihnúť. Iná legenda spája
toto súhvezdie s krabom, ktorý bol vyslaný Hérou na pomoc Hydre, s ktorou
bojoval Herkules. Napriek tomu, že nepriamo zavinil smrť Hydry a sám bol zašliapnutý
Herkulesom, Héra ho pre jeho statočnosť umiestnila na oblohu. Pred 2000 rokmi
Slnko prechádzalo Rakom v čase letného slnovratu, v súčasnosti ním prechádza
od 20. júla do 9. augusta. Znakom
Raka sa ale stále označuje letný slnovrat a obratník severnej pologule sa
nazýva obratník Raka. V súčasnosti vystupuje Slnko najvyššie na severnej
pologuli na rozhraní súhvezdí Blížencov a Býka. Nevýrazné
súhvezdie zvieratníka severnej oblohy medzi Blížencami a Levom. Súhvezdie
leží v strede rovnostranného trojuholníka, ktorý utvárajú
hviezdy Pollux, Regulus a Prokyón. Je najmenej jasným súhvezdím zvieratníka,
len jedna hviezda presahuje 4m. Na večernej oblohe je u nás viditeľné od
polovice novembra do júna. Rak vrcholí o polnoci koncom januára vo výške
asi 60 stupňov nad južným obzorom. Obsahuje 60 hviezd zdanlivej jasnosti do 6m. Na oblohe zaberá 0,154 sr. Rak sa pýši dvomi otvorenými hviezdokopami, jednými z najkrajších na celej oblohe. Tou jasnejšou je M44, ležiaca takmer v strede súhvezdia. V dávnych dobách, v roku 270 pred n. l., ich nazval "Praesepe", Jasličky, grécky básnik Aratus. Odvtedy uplynulo niekoľko storočí, keď ich v roku 1610 prvýkrát rozlíšil na jednotlivé hviezdy Galileo Galilei. V súčasnosti si na to vystačíme aj s bežným triédrom. V súhvezdí je tiež niekoľko dvojhviezd a pretože leží ďalej od Mliečnej cesty, nájdeme v ňom aj väčší počet slabších galaxií. mapa súhvezdia Rak, hviezdy do 8m, deepsky do 10,1m Acubens
- α Cancri, "klepetá", hviezda 4,25 Altarf
- β Cancri, najjasnejšia hviezda súhvezdia 3,5m. Tegmin - ζ Cancri, trojhviezda, dve najvýraznejšie zložky s magnitúdami 5,6 a 6,2 sú od seba vzdialené 5,7", čo postrehneme už 5 cm ďalekohľadom. Samotná jasnejšia hviezda je tesná dvojhviezda - asi 6m, v odstupe 0,8" ju rozlíšime ďalekohľadom s priemerom objektívu 30 cm.
ι2 Cancri - trojhviezda, ktorú nerozlíši ani 30 cm ďalekohľad. Pri dobrých pozorovacích podmienkach je vidieť len ako predĺžená hviezda, s náznakom hlavnej žltej a druhej modrej zložky. φ Cancri - pekná dvojhviezda aj v malých ďalekohľadoch. Obe biele zložky majú rovnakú magnitúdu 6,3, preto ich v odstupe 5,1" rozlíšime aj 6 cm ďalekohľadom. Struve 1245 - viacnásobná hviezda. V 5 cm ďalekohľade rozoznáme hlavnú bielo-žltú hviezdu /6m/ a jej žltého sprievodcu /7,2m/. Počas dobrého seeingu sa pridá aj tretia, biela zložka. R
Cancri
- premenná hviezda typu Mira Ceti so zmenami magnitúdy od 6,1 do 11,8 s periódou
362 dní. RS Cancri - polopravidelná hviezda, mení magnitúdu od 6,2 do 7,7 s periódou 120 dní. X
Cancri
- premenná hviezda s nápadným červeným odtieňom mení magnitúdu od 5,6 do
7,5 približne za 195 dní, vhodná na sledovanie triédrom.
Niekoľko hviezd /asi 20/ nám zobrazí už obyčajný malý hľadáčik. V ďalekohľade s priemerom objektívu 10 - 15 cm je M45 jasnou a veľkou kopou, môžeme rozoznať 60 hviezd medzi 6. a 12. mag. V 200 mm ďalekohľade sú veľmi jasné, neobyčajne veľké, hviezdy vytvárajú reťazce a blízko centra sa nachádza pekná trojhviezda. V 300 mm ďalekohľade sa naskytne veľkolepý pohľad. Hviezdokopa je mimoriadne jasná, veľká a uvoľnená. Rozlíšime asi 100 hviezd do 12. magnitúdy, ktoré sú usporiadané dvojmo, trojmo alebo v malých skupinách a majú zreteľnú žltú alebo modrobielu farbu. Hviezdokopa patrí do nášho "vesmírneho" okolia, je vzdialená iba 525 svetelných rokov, preto je jej priemer na oblohe úctyhodný, 1,5 stupňa /s najvzdialenejšími hviezdami/. Sú veľmi staré, predpokladá sa, že vznikli spolu s Hyádami, s ktorými majú spoločný vek, rýchlosť a pohyb. Ako akýsi hviezdny prúd spolu smerujú k bodu na rozhraní Orióna a Jednorožca.
Na tmavej oblohe je na hranici viditeľnosti voľným okom, dá sa dobre rozpoznať v triédri, ale pekný pohľad na ňu dosiahneme až pomocou 60 mm ďalekohľadu s malým zväčšením, v ktorom môžeme rozoznať pár hviezd. Vo väčšom ďalekohľade, s priemerom objektívu 10 cm sa pridá ďalších 40 hviezd, s jasnosťou medzi 9. a 12. mag. V 200 - 250 mm ďalekohľade rozoznáme peknú jasnú kopu, ktorú tvorí skoro 100 hviezd do 14. magnitúdy, zoskupených v niekoľkých hviezdnych reťazcoch. Veľkými ďalekohľadmi môžeme pozorovať až 1 000 hviezd do 16m. M67 je od nás vzdialená 2 500 svetelných rokov. NGC 2775 - najjasnejšia galaxia súhvezdia, malými ďalekohľadmi však nepozorovateľná, celková jasnosť dosahuje len 10,1m. V 250 mm ďalekohľade z nej uvidíme asi pol stupňa južne od hviezdy 8. mag pomerne veľké jasné jadro, obalené v hmlistom hale. Môžeme si všimnúť postupné zvyšovanie plošného jasu smerom k stredu galaxie.
© 2003-2004 |